Imperativ stalne gospodarske rasti na planetu s končno zalogo virov. Uničevanje planeta - t.j. izrabljanje naravnih neobnovljivih virov, uničevanje ekosistemov in biodiverzitete ter lokalnih ekonomij, onesnaževanje, naraščajoča revščina, stalno prerazporejanje bogastva k najbogatejšim, pri čemer ljudje čedalje težje shajajo, tisti 1% pa bogastvo le še povečuje. Čemu torej tak imperativ?
Razlog za to je globalni monetarni sistem, ki temelji na denarju, v katerega je že v osnovi vgrajen dolg. Gre pravzaprav za bančni sistem, ki posledično povzroči navidezno stalno pomanjkanje denarja, mdr. je zato potrebno proizvajati vedno več in več. A globalni sodobni denarni oz. monetarni sistem je v resnici tudi tabu tema, o kateri ne učijo ekonomske teorije, ne poročajo mediji, informacije o za širšo skupnost boljših alternativah pa se sistematično zatirajo že desetletja, oz. še dlje.
Oz. če vprašam drugače - ali morda veste, kako danes nastaja denar? Tako, da ga ustvarijo banke dobesedno iz nič. Ustvarijo ga kot posojilo dolžniku, le kot številke in čisto nič več. Zato, ker imajo to moč. Ki so jo pridobile skozi zgodovino in ker jim to dovoljujejo vsakokratni oblastniki (ki imajo od tega koristi), vse skupaj pa omogoča naša nevednost in naš strah za preživetje, ker smo od denarne ekonomije popolnoma odvisni. Saj je večina od nas v našem "razvitem", sodobnem svetu, v naši "civilizirani" družbi bolj ali manj popolnoma odrezana od resničnih virov za svoj lastni obstoj (zemlja, pridelava hrane idr.).
O tem, kako zelo smo neizobraženi glede prave narave problema, priča nekaj zgovornih citatov:
"Denar je nova oblika suženjstva, ki se od starega razlikuje le po tem, da je brezoseben - da ni človeškega stika med gospodarjem in sužnjem." (Tolstoj)
In: "Nihče ni bolj zasužnjen kot tisti, ki napačno verjame, da je svoboden." (Goethe)
Ter: "Le majhne skrivnosti je potrebno skrivati. Velike ostajajo skrite zaradi nejevere javnosti." (Marshall McLuhan)
V ogled vam zato priporočam dva filma, ki dobro pojasnita način delovanja sodobnega denarnega sistema in vseh posledic, ki jih povzroči denar, ki temelji na dolgu - pri čemer prvi bolj pojasni zgodovino nastanka denarja kot dolga, v drugem pa je bolje razloženo, v čem je problem samega sistema denarja kot dolga. Če se želite v to temo poglobiti še bolj, pa vam priporočam, da si preberete knjigo Aleša Praprotnika Denar - nedolžna prevara.
Za boljšo ponazoritev, kaj pomeni živeti v (tradicionalnih) samooskrbnih, samozadostnih skupnostih, kjer denarna ekonomija ni obstajala in kakšne so posledice vključitve takšne družbe v denarno ekonomijo (pred nekaj desetletji), vam v ogled priporočam film, ki prikazuje zgodbo dežele Ladak, na kratko pa bistvo pojasnjuje članek: tukaj.
Strnemo torej lahko, da je bistvo naših težav ta, da očitno kot navadno nevedno ljudstvo že stoletja s pomočjo "crowdfundinga" podpiramo monetarni oz. bančni sistem, kjer peščica najbogatejših obvladuje večino, ker ima v svojih rokah moč nad samimi osnovami našega fizičnega preživetja. Zagotovo pa drži tudi to, da dokler bo obstajal tak denarni sistem kot osnova delovanja ekonomije, bomo obsojeni na nevarnost lastnega uničenja, obenem pa se bojo v takem sistemu najvišje vzpenjali ljudje z največjo potrebo po moči, po obvladovanju drugih, ki pa imajo hkrati tudi najmanjše sposobnosti empatije, občutka za drugega in za dobro skupnosti kot celote.
Ali torej poznamo kakšne alternative in kaj nam je storiti, če hočemo izstopiti iz tega začaranega kroga? Seveda, mnogi različni avtorji se že desetletja v teoriji in praksi trudijo za prodor različnih oblik alternativ. Posamezne od teh bom predstavila v več naslednjih objavah... Zato vas vabim, da stran spremljate še naprej.
Комментарии