top of page
Writer's picturesemenaboljsegasveta

Je nova strategija EU "Od vil do vilic" res dobra za ljudi in okolje?

Updated: Feb 11, 2022



Strategija "Od vil do vilic", s privlačnim podnaslovom "za pravičen, zdrav in okolju prijazen prehranski sistem" je nova strategija EU, ki jo je izdala Evropska komisija lanskega maja (natančneje 20. 5. 2020), ko nas je večina sedela doma zaradi omejitvenih ukrepov znane "zdravstvene krize".


Ta strategija predstavlja jedro t.i. evropskega "Zelenega načrta". Z njim naj bi EU postala prva podnebno nevtralna celina na svetu do 2050 (v skladu s t.i. Agendo 2050 Združenih narodov) in naj bi te cilje z njenim udejanjanjem širila tudi po svetu, in sicer tako, da bi z uporabo različnih politik (kot npr. s trgovinskimi sporazumi in t.i. "zelenimi zavezništvi) dosegala, da bi globalni prehod v "trajnostne" kmetijsko-prehranske sisteme sprejeli tudi drugod po svetu.


V celoti izhaja iz zaključkov, kakršne so oblikovali v posebnem poročilu Medvladnega panela o podnebnih spremembah (IPCC) iz 2019 o podnebnih spremembah, o njihovih vplivih na zemljo in na prehransko varnost ter je po drugi strani operativni dokument, ki spravlja v prakso t.i. cilje trajnostnega razvoja ZN (t.i. "SDG").


Morda se vam bo zato najprej zazdelo, da je strategija s tako privlačnim nazivom končno korak v pravo smer lokalizacije ekonomij, kratkih dobavnih verig, večje neodvisnosti od multinacionalk ipd.. Dejstvo namreč je, da industrijsko, monokulturno kmetijstvo, ki temelji na uporabi umetnih gnojil in pesticidov, najbolj uničuje rodovitno prst in hkrati vse bolj otežuje možnost ekonomskega preživetja vsem manjšim pridelovalcem. Poleg tega že vrsto let doživljamo močno spremenjene vzorce vremena in naravne katastrofe, ki povzročajo tudi velike izpade pridelave. Vprašanje, ali so podnebne spremembe res sploh antropogenega izvora, pustimo za zdaj ob strani, čeprav je prav ta predpostavka izhodišče za nastanek agend ZN.


Torej, kaj naj bi nam ta strategija, ki je del načrta o prehodu v "zeleno ekonomijo", da bi z njo dosegli cilje trajnostnega razvoja v skladu z agendami ZN, v resnici prinesla? Pri podrobnejšem pregledu njenih načrtov žal ugotovimo, da bi njena uvedba pomenila drastične posledice za množico navadnih ljudi, saj gre za dejanski napad na sodobno kmetijstvo (vključno z možnostjo razlastitve kmetov), zaloge in sam dostop do hrane. Veliki kapital pa bi z njo le še pridobil.


Po eni strani preusmeritev proizvodnje v bolj "trajnostno" v resnici pomeni uničenje številnih vej industrije ter množično brezposelnost, zato pa uvedbo UTD (kar se je z omejitvenimi ukrepi lani že začelo dogajati povsod po svetu).


Sama strategija "Od vil do vilic" pa v resnici vodi v drastično, od zgoraj navzdol vsiljeno množično spremembo prehranskih navad ljudi, mdr. omejevanje (oz. prepoved) uživanja mesa ter prehod na druge vire prehranjevanja, predvsem rastlinske beljakovine ter žuželke kot hrano (EU je že priznala žuželke kot hrano). V ta namen se že pojavljajo tudi spremenjene nacionalne smernice prehranjevanja. Drugi glavni cilj strategije je veliko zmanjšanje zavržene hrane, kar bi radi dosegali s povečanim nadzorom nad zavrženo hrano posameznika, njenim obdavčenjem in drugimi ukrepi.


Kako resni so ti nameni (in priložnosti za veliki kapital ob tem), nam pove podatek, da v predelavo odpadkov kot pomemben deležnik vlaga tudi Bill Gates s svojo fundacijo, spremembo naložb v skladu s cilji agend pa napovedujeta tudi že največja naložbena giganta, Vanguard in Black Rock.


Predvsem pa spremembe v "trajnostni" smeri v skladu z omenjeno strategijo pomenijo vpeljavo "novih genomičnih tehnik", kar v resnici pomeni, da si veliki kapital in njegovi botri v ozadju predstavljajo, da bi v naš prehranski sistem na veliko vstopili z gensko spremenjenimi organizmi. Težnje po rahljanju zakonodaje v tej smeri se na evropski ravni že pojavljajo.


Za zaključek vam zaupam še podrobnost, kaj vsebujejo priporočila omenjenega posebnega poročila IPCC (kot navaja avtor spodnjega videa)... - in sicer: konec mesa, davek na zavrženo hrano in s pomočjo umetne inteligence vodeno dodeljevanje deležev hrane na podlagi socialnih kreditov...


Če se vam zgornje besedilo zdi podobno branju grozljivke, vas vabim, da si še podrobneje o vsebini omenjene strategije preberete na povezavi in si pogledate v pričujočem videu.


13 views0 comments

Recent Posts

See All

ความคิดเห็น


bottom of page